Reklamı Geç
etenfes
etenfes
Afyonkarahisar
DOLAR32.9268
EURO35.3899
ALTIN2467.1
Hüseyin TUTUMLU

Hüseyin TUTUMLU

Mail: [email protected]

AKÜ, AFSÜ VE YEREL YÖNETİMLER

AKÜ, AFSÜ VE YEREL YÖNETİMLER

Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi geçmişleri, geleceğe dair bugünden yaptıkları ve mezun ettiği yüzbinlerce öğrenci ile ülkemizin güzide üniversitelerindendir. Kuruldukları günden bugüne enstitü, fakülte, yüksekokul ve araştırma merkezleri ile bölgemize sayılamayacak kadar büyük katkılarda bulunmuşlardır. Bu katkılar sadece maddi katkılar değildir. Ürettikleri hizmetle bölgemize her alanda değer katmışlardır.
Üniversitelerin tarihi derinleştikçe akademisyenlerin kendi mezunlarından olma oranı artar. Aynı şekilde öğrencilerin yoğunluğu da bulunduğu bölgeden oluşmaya başlar. Bugün üniversitelerimizin öğretim kademesinde kendi mezunlarımızı daha sık görüyoruz. Öğrencilerimizin içerisinde bölgeden gelenlerin oranı her yıl yükselmektedir. 
Ülkemizin yaşadığı üzücü deprem felaketi nedeniyle eğitim online olmadan önce özellikle ilçelerden merkezdeki bölümlere veya merkezden ilçedeki bölümlere giden öğrencilerin en önemli şikayetlerinden birisi ulaşım ücretleri idi. Bir ilçeden gelen öğrenciye ulaşım ücretini sorduğumda söylediği rakam üzerinden yaklaşık aylık giderini hesapladığımda şikâyeti yerinde idi. Belki eğitim hayatına ara vermesini gerektirecek boyutta değildi ama şikayetçi olmasından muzdarip olduğu anlaşılıyordu. O günden bugüne akaryakıt ve çalışanların maliyetlerinin artışı göz önüne alınırsa ulaşım maliyetleri önümüzdeki dönemde üniversite öğrencileri için daha da can yakıcı olabilir.
Bölgemize bu denli katkı sunan öğrencilerimizin ulaşım giderlerine katkı sunmak yerel yönetimlerimize çok yük getirmeyecektir. Netice de o otobüs servisleri zaten o gün ve o saatte yapılıyor. O araçta ilçe veya beldeden merkeze, merkezden ilçeye giden öğrenci sayısı kaç olabilir ki? Ek servis koyma durumu da olmayacağına göre üniversite öğrencilerine ücretsiz hale getirmek o belediyenin ulaşım maliyetlerini artırmayacaktır.
Bir adım daha atılarak bu destek tüm AKÜ ve AFSÜ öğrencilerine genişletilebilirse öğrenciler sadece kampüs ve barındıkları yer arasında sıkışıp kalmayarak şehrimizin farklı ilçe ve beldelerine ilgi alanlarına göre seyahat edebileceklerdir. Öğrencilerimiz daha rahat bir eğitim hayatı geçirirken şehrin güzelliklerini de tanıyabileceklerdir.
AKÜ ve AFSÜ öğrencileri için yerel yönetimlerin yapacağı böyle bir hizmet şehrimizin “öğrenci dostu” olarak tanınmasını sağlayacaktır. Kavşak ve kesişme noktasındaki şehrimiz bölgedeki tercih yapacak öğrenciler için cazibe merkezi olacaktır. Şehrimizde insan sermayesini destekleyen, onların uzun vadede ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz için üreteceği değerlere katkı sunan ayrıcalıklı, vizyoner bir görüntü ortaya koyacaktır.
Merkez, ilçe ve beldelerdeki yerel yönetimlerimiz kendileri böyle bir kampanya yapabilecekleri gibi valilik makamı öncülüğünde daha geniş katılımlı bir proje olarak, uygulamaya geçebilirler.
Daha iyi bir gelecek için eğitim en emin yoldur.
Not: 10.Muharrem (28.Temmuz Cuma) İslam ümmetinin ortak acısı olan Kerbela hadisesini anma ve aşure günü, ders aldığımız bir gün olsun. Kardeşliğimizin önünü açsın…

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar