Reklamı Geç
etenfes
etenfes
Afyonkarahisar
DOLAR33.1952
EURO36.0226
ALTIN2550.9

Cumhuriyet Halk Partisi, kuruluşun ve kurtuluşun partisidir - Caner PEYNİRCİ

Cumhuriyet Halk Partisi, kuruluşun ve kurtuluşun partisidir - Caner PEYNİRCİ

Medya 03 Editörümüz  Songül Kayar’ın, gençlerle yaptığı ‘’Biz Bize’’ yazı dizisinin bugünkü konuğu  CHP Afyonkarahisar İl Gençlik Kolları  Başkanı Caner Peynirci.

Songül Kayar: Merhaba; bize kendinizi anlatır mısınız?

Caner Peynirci: Merhabalar. Ben Caner PEYNİRCİ.   06/08/1995 günü Afyonkarahisar'da dünyaya geldim. İlkokul ve ortaokul öğrenim hayatımı kendi ilçem olan Şuhut'ta tamamladım. Lise ve üniversiteyi ise Afyonkarahisar'da okudum. Esnafım. Yemek Fabrikası ve Emlak Ofisim var. Çocukluk yıllarından beri hep meraklı olduğum siyasetle lise yıllarında çalıştım. 15 yaşımda Afyon CHP Lise Komisyonu Başkanlığı yaptım. Daha sonra 18 yaşımı doldurduğum gün Cumhuriyet Halk Partisi'ne üye oldum. 9 yıldır İlçe yöneticiliği, ilçe gençlik kolları başkanlığı, il genel meclis adaylığı, il başkan yardımcılığı ve halende il gençlik kolları başkanlığı görevini yürütmekteyim.

Songül Kayar: Niçin CHP?

Caner Peynirci:  Öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi ile tanışmam elbette ailemden gelen bir kültür ile başladı. Uzun yıllar boyunca CHP Gençlik Kolları ve İlçe Yönetimlerinde yer almış bir insanın torunuyum. Ailemizde ki büyüklerimiz ile çocukluk yaşlarımdan itibaren parti ile içli dışlı olmaya başladım. Kendi kararlarımı verecek ve hayatı sorgulayacak yaşlara geldiğimde ise Cumhuriyet Halk Partisi, bu ülkeyi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisi olması bende bu yola olan bağlılığımı daha da artırdı. Dünya görüşü olaraktan Kemalizm'in değerlerini savunan Sosyal Demokrat bir kişiliğim olduğu için ‘’Kuruluşun ve Kurtuluşun’’ partisinde yoluma devam ettim. Sizin aracılığınızla buradan beni en başta partim ile tanıştıran aile büyüklerime teşekkür etmek isterim.

Songül Kayar: Sizce Y – Z kuşağı diye ortak duygu-düşünce ve refleksler gösteren bir kuşak var mı? Kendinizi bu kuşak içinde görüyor musunuz?

Caner Peynirci:  Bizler yaş olarak Y kuşağında yer alan insanlarız. Z kuşağı ile aramızda bazı konularda dağlar kadar fark var. Onların hayata bakış açısı ile bizim hayata bakış açımız çok farklı. Ama bu iki kuşağın bence ortak özelliği ülkesinin geleceğini düşünen ve yarınların daha aydınlık olması için mücadele veren bireyler olmasıdır. Tabi ki bende Z kuşağında ki arkadaşlarımızla oturup, tartışıp, konuşup, ortak noktayı bulduğum çok zaman oluyor ve onlarla birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum.

 Songül Kayar: Bildiğiniz üzere gençlerin çoğunluğu Erenler Mahallesinde yaşıyor. Erenleri basına yansıyan yansımayan yönleri ile nasıl değerlendiriyorsunuz?

Caner Peynirci:  Erenler Mahallesi bana göre Afyonkarahisar'ın dışarıya açılan kapısıdır. Dışarıdan gelen öğrenci kardeşlerimiz ve aileleri ilk olarak ilimiz merkezinde Erenler Mahallesi'ni görüyor. O yüzden gerek alt yapısı ile gerek sosyal yönüyle üzerinde dikkatle durulması gereken bir mahallemiz. Erenler Mahallesi'ne daha fazla önem verilerek hak ettiği yere getirileceğini düşünüyorum. 

Songül Kayar: Erenleri üniversite gençliği köyü veya merkezi veya mahallesi yapmak için neler yapılması gerekir? Yani üniversiteli gençliğin beklentileri doğrultusunda hangi enerjileri oluşturmak gerekiyor? Mesela orada özel bir tiyatro yok, sinema yok, ama alabildiğine fastfood zincirleri, kafe zincirleri var. Sizce gençliğin tek ihtiyacı bunlar mı?

Caner Peynirci:  Elbette gençliğin tek ihtiyacı yeme içme sektörü değil. Erenler Mahallesi'nin en büyük sorunu bence altyapı ve kültürel anlamda kısıtlı bir yapısı olması. Bence daha fazla gençlerin boş zamanlarında arkadaşları ile birlikte vakit geçirebileceği sosyal faaliyetler yapacakları alanlar çoğalmalı. Ve güvenliğin daha da artırılması gerektiğini düşünüyorum.

Songül Kayar: Ülkemizde gençlerin yaşadığı sorunlar var mıdır, varsa nelerdir?

Caner Peynirci: Gençlerin öncelikle en büyük sorunu gelecek ile yaşadıkları kaygılar. Ülkeyi yöneten AKP hükümeti 20 yılın sonunda artık çözüm üretemez hale geldi. Ekonomik ve sosyal yönden her kesim etkilendiği gibi bu sıkıntıların en büyük yansıması gençlerde hissediliyor. Hayat pahalılığı ile başa çıkamaz hale geldi arkadaşlarımız. Mezun olduklarında kendi alanları ile ilgili iş bulamama kaygısı da en başta gelen sıkıntılar arasında. Ülkede ki ekonomik, sosyal ve adalet üzerinde yaşadığımız bu sıkıntılar gençleri yurtdışında bir gelecek arayışına soktu. Ama inanıyorum ki bu kötü gidişe ilk seçimlerde genç arkadaşlarımız dur diyecek. Ve ülkemizi hep birlikte bu kötü günlerden kurtaracağız.

Songül Kayar: Bu sorunlar yaşadığımız kentte de var mı? Varsa bu konu da neler yapıyorsunuz?

Caner Peynirci:  Ülke genelinde her ilde arkadaşlarımızın yaşadığı çoğu sıkıntılar ortak. Elbette bizlerde var gücümüzle bu kötü gidişatı durdurmak ve ülkeyi kurucu ayarlarına geri döndüre bilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz ve edeceğiz.

Songül Kayar: Belediye Başkanı Zeybek’i ‘’Gençlerin Başkanı’’ olarak tanımlıyorlar? Sizce Zeybek gençlerin başkanı mı? Zeybek’i nasıl buluyorsunuz?

Caner Peynirci: Sayın Mehmet Zeybek sadece sloganda gençlerin başkanı. Benim bu konuda kendisine önerim, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş, Tunç Soyer, Zeydan Karalar gibi değerli belediye başkanlarımızın gençlik politikalarını takip etmesi ve uygulamasını talep ederim.

Songül Kayar: Hobileriniz nelerdir? Siyasi göreviniz dışında neler yapıyorsunuz?

Caner Peynirci:  Son dönemde siyaset çok yoğun olduğu için pek kendimize vakit ayıramıyoruz. Ama boş zamanlarımda bağlama çalıp şarkı söylemeyi, kitap okumayı, siyasi belgeseller izlemeyi, il dışı gezilerini ve fanatik bir Galatasaray ve Afyonspor taraftarı olarak tribünde yer almayı tercih ediyorum.

Songül Kayar: Hayalleriniz var mı? Varsa bu hayalleriniz nelerdir?

Caner Peynirci: Çocukluk yıllarımdan beri hayallerim hep siyasi yönde oldu. Bunların bazılarını gerçekleştirdim. Tabi ki gelecek ile hayallerim var. Halkımızın ve partililerimizin teveccühü ile ilerleyen yıllarda verilecek her görevde Afyonkarahisar'ı layığıyla temsil etmek en büyük hayalim.

Songül Kayar: Hayattan beklentileriniz nelerdir?

Caner Peynirci:  Hayattan en büyük beklentim; Hak, Hukuk ve Adalet'in hakim olduğu bir ülkede yaşamak istiyorum. Çiftçinin, emekçinin, emeklinin, öğrencinin, memurun özetle bütün halkın gelir düzeyinin daha iyi ülkedeki adaletin daha adil olduğu yarınlar hayattan beklentilerim. Ve bu ülkeyi bizlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk'ün gençliği olarak hayattan beklentilerimizin gerçekleşmesi için elimden gelen bütün çabayı göstererek yarınları daha güzel bir şekilde hep birlikte inşa edeceğiz.

Songül Kayar: Son olarak neler söylemek istersiniz?

Caner Peynirci: Bana vakit ayırıp bu güzel röportajı gerçekleştirdiğiniz içinde sizlere çok teşekkür ediyorum. Ve son olarak kimse karamsar olmasın. Az kaldı; Geliyor Gelmekte Olan.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar